naleśniki i racuchy podwieczorek śniadania i kolacje

Gofry

Kochamy gofry i robimy je przynajmniej raz w tygodniu. Bardzo lubimy przygotowywać je na niedzielne śniadanie. Wyciągamy wtedy kilka rodzajów dżemu, kroimy nasze ulubione owoce. Czasem zaszalejemy i uszykujemy ubitą śmietanę. To dla nas prawdziwa przyjemność i okazja do wspólnego celebrowania śniadania w duchu slow life.
 
Kluczem do udanych gofrów poza dobrym przepisem jest gofrownica o dużej mocy. Nasza gofrownica na 1400 Watów i jest ok choć przygotowanie chrupiących gofrów zgodnie z instrukcją urządzenia wymaga 7 minut. Przetestowaliśmy i jest to odpowiedni czas. Nie stoimy oczywiście za każdym razem z minutnikiem nad gofrownicą, robimy to na oko. Nasz sprawdzony przepis poniżej. Korzystamy z niego już dobre 20 lat 🙂 Dodam, że gofry z tego przepisu wychodziły równie pyszne na gofrownicy o mocy 700 Wat. Nie zrażajcie się zatem i spróbujcie nasz prosty i przyjemny przepis.
 

Składniki na ok. 10 gofrów

250 g mąki
125g masła (można zastąpić je 3łyżkami oleju ale najlepiej zrobić na maśle)
50g cukru
cukier waniliowy
4 jajka
starta skórka z cytryny
łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 litra śmietany lub mleka
szczypta soli
olej
dowolne dodatki – cukier puder/dżemy/owoce/bita śmietana/orzechy

Sposób przyrządzania:

W przepisie z zeszytu mamy instrukcja mówi, że należy utrzeć masło z cukrem białym i waniliowym, dodać sól i mąkę i wymieszać z proszkiem. Dodawać po jednym jajku i ucierać ręcznie do uzyskania puszystej masy. Do gęstego ciasta dodać skórkę z cytryny oraz śmietanę lub mleko i starannie wymieszać… No cóż… Pewnie wychodzi pysznie ale kto ma chęć na to ucieranie… Odkąd pamiętam robię to inaczej i wychodzi pysznie – jajka ubijam z cukrem białym i waniliowym na puszystą masę. Dodaję stopniowo pozostałe składniki cały czas miksując. Zaczynam od mąki i mleka a potem pozostałe składniki – zazwyczaj używam oleju zamiast masła, jednak kiedy mamy miękkie masło to zdecydowanie warto je dodać, bardzo podkreśla smak gofrów i dodaje im kruchości.
Po połączeniu wszystkich składników otrzymujemy konsystencję gęstej śmietany, ja zostawiam je jeszcze na kilka minut, robi się lepsze. Ciasto wylewamy na rozgrzaną gofrownicę (zwykle około 3/4 łyżki wazowej na jednego gofra). Gwarantuję, że wyjdą boskie i będą znikały z talerzy szybciej niż zdążycie usmażyć kolejną porcję. Polecam usmażyć od razu większą partię i dopiero potem wołać domowników 🙂
 
 
Nasz oryginalny wpis z 02.08.2013 r.
„Chyba każdy lubi gofry! Tego przysmaku nie robiliśmy baaaardzo dawno, skorzystaliśmy z niego, kiedy przyjechał do nas 9-letni kuzyn na wakacje. Uznaliśmy, że będzie to dobry przysmak dla niego, a tak naprawdę także dla nas 🙂 Nasze gofry zjedliśmy z tegorocznymi dżemami – truskawkowym i z czarnych porzeczek. Smakowałyby wyśmienicie również z bitą śmietaną i świeżymi owocami! Jeszcze w sierpniu poszalejemy z różnymi dodatkami! Mniam mniam. Do tego przepisu potrzebujecie gofrownice. Z podanego przepisu, pochodzącego z zeszytu mojej mamy, wychodzą smaczne, lekko chrupiące gofry. Polecam od razu zrobić dwie porcje :)”
 
 

Po jeszcze więcej ciekawych inspiracji zapraszamy na nasz profil na facebook’u oraz na instagramie. Możesz też znaleźć nas na tiktoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...