Listopad to najlepszy czas na przygotowanie ciasta do piernika staropolskiego. Ciasto potrzebuje minimum miesiąc na dojrzewanie, im dłużej tym lepiej, najlepiej by dojrzewał około 6 tygodni. Pieczemy go 20 grudnia. Polewę można już wykonać w Wigilię lub dzień wcześniej. Kiedy przeczytacie listę składników, opis przygotowania zaczniecie się zastanawiać na co tyle zachodu. Przecież można zrobić szybki
piernik bez jaj lub
piernikowe muffinki. Spojrzycie na zdjęcie i pomyślicie – to na pewno twarde i suche ciasto. Uwierzcie nam – gdy skosztujecie pierwszy kęs tego piernika, przełożonego powidłami śliwkowymi, polanego pyszną polewą – zrozumiecie na co tyle zachodu. Zaczynamy!
500ml miodu
1.5 szklanki cukru
225g margaryny
3 jajka
3 łyżeczki sody
1/2 szklanki mleka
szczypta soli
4 łyżki przyprawy do piernika
powidła
W garnku rozpuszczamy margarynę, cukier i miód. Gdy całość się ostudzi dodajemy mleko, mąkę, przyprawę do piernika, sodę i jajka. Miksujemy całość przy pomocy miksera. Wkładamy nasze ciasto do miski i przykrywamy ściereczką. Następnie zawijamy w folię i kładziemy w zimnym miejscu – zimy w ostatnich latach są dosyć ciepłe dlatego my trzymamy miskę z ciastem po prostu w lodówce.
Następnie ciasto dzielimy na dwie części. Ma ono konsystencję plasteliny. Formujemy je na stolnicy podsypując mąką. Keksówki wykładamy papierem, a następnie układamy w nich nasze ciasto.
Pieczemy w 170 stopniach do suchego patyczka. Nam zajęło to 2 godziny. Wszystko zależy od piekarnika. Gdy ciasto się wystudzi przekładamy je powidłami. Nam wyszły dwie warstwy powideł. Zawijamy nasze ciasta w folię i odstawiamy w zimne miejsce.
W Wigilię robimy polewę i polewamy nią nasze ciasta. Smacznego!!!
mniam, wygląda przepysznie 😉
Jadlabym. Dzisiaj. Najchetniej pietke!!!!!!!!!!!! Ciekawa jestem jaki bedzie pierwszy noworoczny przepis,moze pomysl na jakies bezalkoholowe drinki?