ciasta i placki podwieczorek

Placek drożdżowy z owocami

Niedawno dostaliśmy od Babci Lidki książkę kucharską z 1959 r, opracowaną pod red. Stanisława Bergera. Kiedy nabraliśmy ochoty na pyszną domową drożdżówkę a mamy nie odbierały telefonów by podać nam przepis, postanowiliśmy wypróbować ten z „Kuchni polskiej”. Drożdżówka wyszła nam imponująca dlatego z całym przekonaniem możemy polecić ten właśnie przepis.

Składniki:
0,5 kg mąki
3 dag drożdży
ok. 0,5l mleka
2-3 żółtka
10-15 dag cukru
10 dag tłuszczu (my daliśmy ok 50ml oleju)
aromat waniliowy
owoce – brzoskwinie, drylowane wiśnie, my użyliśmy drylowanych czereśni,
cukier puder (a według starej nomenklatury – cukier w mączce :P)

Zgodnie z przepisem, w pierwszej kolejności należy przesiać mąkę do miski i ją podgrzać. My ominęliśmy ten punkt, mimo to wyszła nam wyrośnięta drożdżówa. 
Drożdże rozetrzeć z cukrem (1 łyżką) i 10 dag mąki, dodać taka ilość mleka aby rozczyn miał konsystencję gęstej śmietany. Przykrywamy rozczyn i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. 
Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy rozczyn, resztę mleka, szczyptę soli i wyrabiamy ciasto drewnianą łyżką dokładnie je wybijając aż wszystkie składniki się połączą. Gdy wyrobimy je na gładką, lśniącą masę dodajemy po trochę tłuszcz. Następnie pozostawiamy ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, przykrywamy je ściereczką i czekamy aż podwoi swoją objętość. 
Gdy nasze ciasto zwiększy swoją objętość przekładamy je do wysmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką prostokątnej foremki. Wyrównujemy powierzchnię i wykładamy na wierzch owoce – my z jednej strony obsypaliśmy owoce w mące. Pozostawiamy ciasto do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie wkładamy ciasto do nagrzanego piekarnika i piec około 30 minut. 
Po wyjęciu i ostygnięciu polać drożdżówkę lukrem. My zrobiliśmy na jednej blaszce pół drożdżówki z brzoskwiniami a pół z czereśniami. Można poszaleć 🙂 Wspaniale smakowałaby pewnie obsypana dodatkowo kruszonką, my akurat nie mieliśmy z czego jej przygotować a w przepisie oryginalnym polecano by po prostu po ostygnięciu obsypać placek cukrem pudrem. 
Ciekawostka na temat ciasta drożdżowego (oczywiście z Kuchni polskiej): poprzez działanie drożdży, skrobia znajdująca się w mące ulega przemianie na… alkohol i dwutlenek węgla (:o). Dwutlenek węgla powoduje wyrastanie ciasta przed i w trakcie pieczenia – jest zatrzymywany w cieście przez gluten zawarty w mące, razem tworzą w cieście drożdżowym pory. W czasie pieczenia, wysoka temperatura powoduje ścinanie się glutenu, przez co ciasto nie opada i pozostaje porowate – jak to nasze na zdjęciu poniżej:):):)

3 komentarze

  1. o jezu jakie dobre.. aż mi ślinka cieknie.. 😀

  2. Anonimowy :

    przepis do du…y . a kiedy dodaje się mąkę? kiedy aromat waniliowy? nic tu sie nie trzyma kupy. NIE POLECAM ! BO NIC NIE ZDZIAŁACIE

  3. zaraz tam do dy…y 🙂 Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Z ciekawości zajrzałam jeszcze raz do źródła i widzę, że tam jest napisane tak samo jak w naszym przepisie a jednak udało się coś z tym przepisem nam zdziałać i jakoś nie mieliśmy wątpliwości kiedy dodać mąkę 😉 Ale żeby nie było niedomówień to tak jak napisaliśmy wsypujemy mąkę do miski, następnie dodajemy resztę składników… żółtka utarte z cukrem, rozczyn itd…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...