ciasta i placki październik

Placek jogurtowy ze śliwkami i kruszonką

Ostatnio częściej mamy okazję przygotować coś słodkiego niż wytrawnego, stąd więcej przepisów na placki, ciastka, drożdżówki i pewnie tą tendencję zachowamy 🙂
Na drzewie w ogrodzie dojrzewają już śliwki i gruszki. Pierwsze śliwki węgierki, jeszcze trochę kwaskowe, nadają się w sam raz do placka z kruszonką! Przepis ten znaleźliśmy już jakiś czas temu i pojawił się kilka razy na naszym stole. Polecamy wypróbować bo jest bardzo szybki w przygotowaniu i bardzo smaczny 🙂

Składniki na ciasto:
suche:
520g mąki pszennej,
170g cukru,
3 łyżeczki proszku do pieczenia,

mokre:
4 jajka,
szklanka oleju,
470g jogurtu naturalnego
łyżeczka aromatu waniliowego

śliwki węgierki – wypestkować, pokroić np. na cztery części – ok. 500g

kruszonka:
100g masła
15 łyżek mąki
8 łyżek cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego

W jeden misce wymieszaj składniki suche i a w drugiej mokre. Następnie łączymy zawartość obu naczyń i mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Nie polecam robić tego mikserem, lepiej łyżką, ciasto wychodzi niekiedy dosyć „ciągnące” i mikser nie daje rady.

Składniki na kruszonkę mieszamy w misce i zagniatamy tworząc grudki różnej wielkości.

Blachę wykładamy papierem do pieczenia. My używaliśmy blachy 37x23cm. Ciasto mocno rośnie, wychodzi bardzo wysokie. Kolejnym razem użyliśmy już dużej blachy piekarnikowej, a ciasto zrobiliśmy z 1,5 porcji. Na taką blachę należy użyć dużo więcej śliwek. Polecam ułożyć je ściśle na całej powierzchni ciasta.

Ciasto wylewamy na wyłożoną papierem blachę. Układamy kawałki śliwek na całej powierzchni i posypujemy owoce przygotowaną kruszonką.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180stopni na około 60-70minut – do suchego patyczka (my piekliśmy ok. 70minut na mniejszej blaszce. Na dużej piekarnikowej ciasto było już upieczone po 45-50minutach więc należy doglądać ciasto w trakcie pieczenia).

Po upieczeniu polewamy ciasto lukrem.

6 komentarzy

  1. Wspaniały i do tego ta kruszonka mniam …

  2. super ciasto, muszę upiec jogurtowca ze śliwkami.

  3. Tak bardzo chciałabym, żeby ciasto jogurtowe wyrosło w moim piekarniku na więcej niż 5mm 😀 Wygląda na megapuszyste i nadziane owocami…pycha!

  4. Anonimowy :

    Ciasto pyszne. Zrobiłam podwójną porcję i piekłam troszkę dłużej. Wyrosło na wysokie i nie opadło. Wilgotne,smaczne. Przepis super. Polecam. Naprawdę szybko się robi.

  5. Anonimowy :

    Z jabłkami też dobre 🙂

  6. Jabłek nie próbowaliśmy. Do tej pory robiliśmy go jeszcze z wiśniami, truskawkami, malinami i czereśniami. Wszystkie te owoce smakowały super na cieście jogurtowym. Czereśnie były jednak mocno słodkie i przez to ciasto było trochę mdłe, dlatego warto by przełamać ich smak czymś kwaskowym, może cytryną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...