chleb pieczywo

Zakwas żytni na chleb i pierwszy chleb żytni na zakwasie

Witamy po krótkiej przerwie 🙂
Ostatnio w kuchni częściej przesiaduję w sensie dosłownym 🙂 na krześle… jak uda mi się do niej doczłapać. Na szczęście Ł. i jego kulinarne eksperymenty będą kontynuowane a ja pozostanę raczej kibicem i zjadaczem w najbliższym czasie, no może również sekretarzem na blogu 🙂 Można się zatem spodziewać więcej pysznych muffinek i ciasteczek od naszego cukiernika! 🙂
W wakacje zaczęliśmy piec domowe chleby na zakwasie żytnim! O dziwo wychodzą bardzo smaczne i posmakowały całej rodzinie, dlatego nie przestajemy piec. Do tej pory udanie eksperymentowaliśmy jedynie z bułeczkami i chlebem na drożdżach, co już opisywaliśmy na blogu. Pierwsza próba upieczenia chleba na domowym zakwasie była wizualnie nieciekawa ale w smaku baaardzo smaczna. Potem nastała faza poszukiwań najlepszych proporcji i już mogę polecić sprawdzony przepis – ale na to przyjdzie jeszcze czas, dziś przepis na zakwas i sposób na upieczenie pierwszego chleba na przygotowanym zakwasie. Podaje je razem, ponieważ kiedy szukałam sposobów i przepisów na samodzielne pieczenie chleba korzystałam z różnych źródeł, zwykle przepis na zakwas podawany był oddzielnie, nie było rad co do pierwszego chleba a z młodego zakwasu trochę inaczej chleby wychodzą. Dzisiaj z tej ilości zakwasu z którego przygotowałam pierwszy bochenek robię cztery. Największą pomocą przy produkcji zakwasu była ta strona. Postaram się opisać etapami jak ja robiłam zakwas i co robię z nim dzisiaj, ale jeżeli nie będzie to dość czytelne do odsyłam do źródła 🙂 Jeżeli chodzi o pieczenie pierwszego chleba na zakwasie to strony, z której czerpałam wiadomości nie podam bo cały proces opisany był bardzo skomplikowanie a poza tym było tak dużo niepotrzebnej zabawy. Chleb z tego przepisu, choć smaczny ze względu na dobry zakwas, zaparzył się a nie upiekł i nie polecę go. Do wypieku kolejnego chleba „dohodowałam” zakwas i skorzystałam z porad z programu Rewolucje na talerzu. Przepis i filmik możecie zobaczyć pod tym adresem.

Zakwas żytni na chleb

Składniki na zakwas:
– cierpliwość – przygotowanie pierwszego zakwasu zajmie nam przynajmniej 5 dni
– 5×100 g mąki żytniej razowej (np. typ 1800 lub 2000)
– 5×100 g letniej przegotowanej wody
– duży słoik (polecam 1,5 litrowy, na początku zakwas nie był zbyt aktywny ale z czasem zaczął mocno pracować i wychodzić z pojemnika o pojemności 1l)
– czysta ściereczka
– drewniana łyżka

Przygotowanie zakwasu zaczynamy najlepiej rano w zależności od waszego trybu dnia. Zakwas dokarmiamy rano a po 12 godzinach mieszamy. Do dużego, czystego, suchego słoika wsypujemy 100 g mąki, dolewamy 100 g wody (przegotowanej i letniej, zgodnie z poradami z internetu, które zapamiętałam, temp. nie powinna przekraczać 37 st.C, ponieważ wyższa może zabić nasz zakwas – robię to na wyczucie), wszystko mieszamy drewnianą łyżką, przykrywamy słoik ściereczką i odkładamy w ciepłe, spokojne miejsce. U nas stoi na blacie w kuchni, niedaleko czajnika elektrycznego. Po 12 godzinach od dokarmienia mieszamy drewnianą łyżką zakwas (czasami robi się gruba skorupka na wierzchu zakwasu, więc lepiej go wymieszać). Kolejnego dnia powtarzamy te czynności i tak przez 5-7 dni.
Do przygotowania pierwszego zakwasu zabrałam się bardzo sumiennie, z wagą i budzikiem. Przyjęłam, że jeżeli start będzie odpowiedni to w dalszych etapach wszystko pójdzie gładko. Dziś nie jestem już tak dokładna, dokarmiam zakwas na oko, nie pilnuję zbyt restrykcyjnie godziny ale codziennie zakwas jest dokarmiany.

Pierwszy zakwas dokarmiałam kilka dni dłużej. Nie zużyłam też całego zakwasu, pozostawiłam około 100 g i dalej dokarmiałam, dzięki temu zakwas jest mocniejszy i coraz lepiej pracuje, nie musimy używać go tak dużo. Po przygotowaniu pierwszego zakwasu dokarmiam go codziennie, dodaję około 100-150 g mąki i mniej wody, zwykle około 1/3-1/2 szklanki w zależności od konsystencji. Zależy mi na uzyskaniu konsystencji gęstej śmietany, ciasta na gofry. 

Pierwszy chleb żytni na młodym zakwasie

Składniki na dwa bochenki pieczone w keksówkach o wymiarach 31x12cm:

Przygotowanie wymaga czasu. W pierwszej kolejności przygotowujemy zaczyn, najlepiej wieczorem, ponieważ zaczyn musi się zakwasić przez noc. Rano dodajemy pozostałe składniki i zostawiamy do wyrośnięcia na 2 h po czym pieczemy łącznie 1h i 10 minut.

Na zaczyn
– 0,5 kg młodego zakwasu,
– 0,5 kg mąki żytniej razowej,
– 0,5 l przegotowanej letniej wody.

Rano do zaczynu dodajemy:
– 0,5 kg mąki żytniej razowej,
– 150 ml przegotowanej letniej wody,
– 1-1,5 łyżeczki soli,
– 50 g nasion słonecznika,
– 50 g nasion dyni.
– 50 g siemienia lnianego
– ziarna sezamu lub maku do posypania (opcjonalnie)

Składniki na zaczyn łączymy w dość dużej misce, mieszamy drewnianą łyżką do połączenia składników. Zostawiamy na noc w ciepłym miejscu, przykryte ściereczką. 
Rano dodajemy do zaczynu pozostałe składniki. Mieszamy jedynie do połączenia składników. Ciasto jest strasznie klejące się, mokre. Nie robię tego ręką tylko drewnianą łyżką. Nie wymaga długiego wyrabiania.

Foremki do pieczenia chleba wykładamy dobrym papierem do pieczenia. Musi być to papier, który się nie przyklei do chleba, nie śniadaniowy pergamin. Polecam papier dostępny w lidlu lub w tesco. Kosztuje około 7zł za 20 metrów. Z proponowanych minimalnie lepiej sprawuje się ten z tesco. Jest to papier woskowany lub silikonowany, do którego nie przywiera jedzenie. My używamy go zawsze kiedy pieczemy coś na blaszce w piekarniku np. rybę czy kurczaka. Dzięki temu mamy też mniej roboty przy myciu blaszki. 
Wymieszane ciasto dzielimy na dwie porcje i przekładamy do foremek. Możemy naciąć je nożem, powinno to zapobiec pękaniu chleba podczas pieczenia. Możemy również posmarować je wrzątkiem, tak polecały panie z filmiku, w jakim celu do końca nie wiem, wydaje mi się, że dzięki temu będzie lepiej wyrastało i nie będzie wysychało. Zostawiamy ciasto w foremkach na dwie godziny, przykryte ściereczką w ciepłym miejscu. 
Po co najmniej 2 godzinach wyrastania, nagrzewamy piekarnik do 230stopni. Wkładamy foremki i pieczemy w tej temperaturze przez 15minut na najniższym poziomie piekarnika przy opcji góra-dół. Po 15 minbutach zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i dopiekamy chleb przez 55 minut. 
Po wyjęciu z piekarnika, wykładamy chleb z foremek. Ściągamy papier i zostawiamy chleb na ruszcie do ostygnięcia. Jemy najlepiej na drugi dzień, ponieważ ciepły żytni chleb może nam po pierwsze zaszkodzić a po drugie będzie nam bardzo trudno ukroić elegancki kawałek, ponieważ chleb będzie bardzo kleisty i ciężko będzie odchodził od noża.
Chleb nie urośnie za wysoki, ale będzie bardzo smaczny. 
Taki chleb piekliśmy kilka pierwszych razy, stopniowo dodając coraz mniej zakwasu, ponieważ nabierał z czasem nabierał mocy. Potem zmieniliśmy przepis na inny, który podam trochę później 🙂
Nie zapominajcie o kontynuowaniu hodowania zakwasu, bez tego nie będzie można później piec chleba, zawsze należy zostawić około 100g zakwasu i dokarmiać aby nie stracił mocy. 
Jeżeli nie planujecie przez jakiś czas piec chleba, można zakwas schować do lodówki, przykryty pokrywką, ale nie zakręcony. Kiedy będzie znów potrzebny wystarczy wyjąć go z lodówki, po około 2h powinien nabrać temperatury pokojowej – wtedy można go ponownie dokarmić i postępować z nim jak zwykle. Tak wygląda mój zakwas po około 2-3 miesiącach od pierwszego dokarmiania.Wolę gdy jest bardziej gęsty.
Mam nadzieję, że opisałam nasze zmagania z pieczeniem pierwszego chleba na zakwasie na tyle zrozumiale, że próby odtworzenia tego procesu będą dla was owocne 🙂

Powyższe zdjęcia nie pochodzą z pierwszej próby tego przepisu, tylko kolejnych, kiedy już się trochę wdrożyliśmy a zakwas lepiej pracował, dlatego chleb jest wyższy i ma większe pęcherzyki powietrza. Teraz mama przejęła pałeczkę, ja jedynie konsultuje 🙂

9 komentarzy

  1. W końcu i ja zrobiłam zakwas,,,wyszedł a chlebek na nim nie ma sobie równych 🙂

  2. baaaardzo się cieszę, że chleb wyszedł! My już od roku pieczemy domowy chleb. Teraz robimy to według tego przepisu – http://czterylewerecewkuchni.blogspot.com/2014/02/chleb-wiejski-na-domowym-zakwasie.html

  3. Anonimowy :

    Taki jasny chleb Ci wyszedł z mąki żytniej razowej ?

  4. Anonimowy :

    Taki jasny chleb Ci wyszedł z mąki żytniej razowej ?

  5. Niżej jest napisane, że zdjęcia nie są z pierwszego pieczenia, bo pierwsze próby nie były obfotografowane. Pierwszy chleb wyszedł ciemniejszy a późniejsze chlebki piekliśmy już w innych proporcjach z dodatkiem mąki pszennej, później trzeba zmienić przepis bo zakwas się wzmacnia, gdyby dodać taką ilość jak w tym przepisie to staje się niezjadliwy – najczęściej pieczemy chleb wiejski z tego przepisu http://czterylewerecewkuchni.blogspot.com/2014/02/chleb-wiejski-na-domowym-zakwasie.html

  6. Żeby piec wyrośnięte i przede wszystkim smaczne chleby trzeba najpierw dobrze zadbać o zakwas – najważniejsze to regularnie go dokarmiać i zapewnić odpowiednią temperaturę wyrastania (lubi ciepło!). Bez tego ani rusz!

    A zamiast papieru do pieczenia można blaszkę po prostu czymś nasmarować – ja zwykle używam do tego masła klarowanego. Dużo ładniejsza, rumiana skórka wychodzi! Polecam wypróbować 🙂

  7. Anonimowy :

    Czy można pominąć dodatki, to znaczy siemię lniane, nasiona dyni i słonecznika? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  8. można zrobić chleb bez nasion

  9. Zgadza się, o zakwas trzeba zadbać jak o dziecko – karmić, dbać by mu było ciepło:) Co do masła klarowanego to z warsztatów wypiekania chleba dowiedzieliśmy się jakiś czas temu, ze to najlepszy sposób – blaszki też nie będą się przypalać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...