na słono obiad

Gołąbki z młodej kapusty

Sezon na młodą kapustę trwa. Zajadamy się pyszną surówką coleslaw, duszoną, zasmażaną. W ostatni weekend nie mogliśmy sobie odmówić i objadaliśmy się pysznymi gołąbkami. Robią się szybko, młoda kapusta krótko się parzy, krócej gotuje. Niestety główki młodej kapusty są małe dlatego trzeba użyć minimum dwóch główek by uzyskać dość liści. To jedno z tych dań, które robi się hurtem 🙂

Składniki:
Dwie główki młodej kapusty,
Dwie szklanki suchego ryżu,
1kg mielonego mięsa z łopatki, szynki,
2 puszki lub małe słoiki przecieru pomidorowego,
2 duże cebule,
Sól, pieprz,
1l rosołu (opcjonalnie)

Zagotowujemy wodę w garnku, który pomieści główkę kapusty. Obieramy kapustę z zewnętrznych liści (nie wyrzucamy ich), wycinamy głąb, zanurzamy we wrzącej wodzie wyciętym głębem do dołu, zaparzamy pod przykryciem przez 5min a następnie obracamy główkę i zaparzamy jeszcze przez 2min. Po tym czasie wyciągamy z wody kapustę i obieramy delikatnie liście. To samo robimy z drugą główką kapusty. Tylko część liści nada się na gołąbki, główka młodej kapusty jest mała więc środkowe liście będą zbyt małe by je faszerować. Nie wyrzucamy ich jednak, z dwóch główek zostanie dość kapusty na zasmażaną kapustę na kolejny obiad. Z liści które użyjemy do faszerowania ścinamy twardy nerw. 
Przygotowujemy farsz. Gotujemy ryż al dente. Cebule kroimy w drobną kostkę, smażymy. Mieszamy ugotowany ryż, usmażoną cebulę, mięso mielone, dodajemy słoik przecieru pomidorowego, doprawiamy solą i pieprzem. 
Przygotowujemy garnek, w którym będziemy gotować gołąbki. Na dno kładziemy umyte liście kapusty, które nam zostały. 
Faszerujemy kapustę. Układamy liść kapusty na desce, wykładamy na jednym brzegu farsz, zawijamy boki do środka i zawijamy gołąbka (jak krokiety). Wkładamy gołąbki do garnka, układamy je ściśle obok siebie, ponieważ będziemy gotować je na dwóch lub trzech piętrach (zależy jak dużo gołąbków wyjdzie i jak dużą średnicę ma garnek). Piętra rozdzielamy liśćmi kapusty. Po włożeniu wszystkich gołąbków do garnka zalewamy je gorącym rosołem wymieszamym z przecierem pomidorowym. Gdy nie macie rosołu to zalejcie gorącą wodą z solą i przecierem pomidorowym. 
Gotujemy ok. 1 godzinę. 
Po ugotowaniu lubimy je jeszcze podsmażyć na masełku 🙂 
Pozostały po gotowaniu wywar można zagęścić mąką i wykorzystać jako sos.
Udanej uczty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...