Lato to pora roku, która rozpieszcza nas mnogością pysznych warzyw i owoców, pełnych soczystości i wyrazistego smaku. A gdy nadchodzi lipiec, nasze kuchnie zapełniają się przysmakami prosto z ogrodu – to właśnie teraz przychodzi czas na fasolkę szparagową! Nie tylko kusi nas swoim świeżym wyglądem, ale jest także niskokaloryczną przekąską – 100g fasolki szparagowej ma zaledwie 32 kcal! Dziś mam dla Was przepis, który doskonale wpisuje się w sezonowe trendy i pozwoli Wam delektować się smakiem lata na talerzu. Wspaniałe leczo z fasolki szparagowej, które dziś przygotujemy, to połączenie aromatycznych warzyw, soczystych pomidorów i wyrazistych przypraw. Wszystko to w jednym garnku, gotowe do zaserwowania na rodzinny obiad czy wspólną kolację z przyjaciółmi.
Gotowi na wyjątkowe smaki? Czas ruszyć do kuchni i rozpocząć przygotowania tego wyjątkowego dania!
Składniki:
3 świeże pomidory obrane ze skórki lub puszka pomidorów krojonych bez skóry,
pół kilograma obranej i umytej fasolki szparagowej
3 marchewki
5 lasek kiełbasy śląskiej
1 cebula
2 papryki czerwone lub dowolny miks i proporcje innych kolorów papryk
1-2l wody lub bulionu
sól, pieprz, czosnek staropolski, zioła prowansalskie
4 ziarna ziela angielskiego, 3 liście laurowe
przecier pomidorowy (opcjonalnie)
cukinia (opcjonalnie)
Przygotowanie
Jeżeli korzystamy z pomidorów w puszce rozgrzewamy w większym garnku 1 łyżkę masła i dodajemy do niego pomidory, odparowujemy je, dodajemy w trakcie około łyżeczkę cukru.
Jeżeli korzystamy ze świeżych pomidorów obieramy je ze skórki (zaparzamy gorącą wodą), kroimy w kostkę i dalej postępujemy jak z pomidorami w puszce.
Do odparowanych pomidorów dodajemy – pokrojoną w kostkę cebulę, pokrojoną na dwie/trzy części fasolkę szparagową (w zależności od jej długości), pokrojoną w kostkę marchewkę, paprykę oraz pokrojoną w duże kawałki kiełbasę. Dodajemy wodę lub bulion – tyle by zakrywała wszystkie składniki w garnku i zagotowujemy pod pokrywką. Dodajemy równocześnie – ziele angielskie, liście laurowe, odrobinę czosnku staropolskiego (ok. pół łyżeczki) oraz ok łyżeczkę ziół prowansalskich. Kiedy fasolka stanie się miękka ale ciągle al dente dodajemy przecier pomidorowy aby wzmocnić smak lecza. Jeżeli chcecie możecie dodać do leczo również cukinię pokrojoną w kostkę. Jeżeli lubicie by była jędrna dodajcie ją na koniec. Jeżeli chcecie aby się rozgotowała i dodała gęstości dodajcie ją na początku razem z innymi składnikami.
Leczo doprawcie do smaku solą i pieprzem. Możecie podać je z chlebem albo z innymi dodatkami. Będzie jednak doskonale smakował solo. Jest treściwe i naprawdę sycące przy tym mało kaloryczne.
Po jeszcze więcej ciekawych inspiracji zapraszamy na nasz profil na facebook’u oraz na instagramie. Możesz też znaleźć nas na tiktoku