Wielkanoc

Zakwas na żurek

Wszyscy przygotowują się intensywnie do świąt, my trochę mniej, bo w tym roku nie spędzimy ich w domach rodzinnych, tylko na wyjeździe – ale z rodziną. Ale nie możemy sobie odmówić przygotowania jakichś wielkanocnych potraw. Lubicie wielkanocne potrawy? Dla mnie szału nie ma, jedynie biała aromatyczna kiełbasa (domowa!) i pieczona w cieście karkówka mojej mamy to coś czego nie mogę się doczekać. I mazurek mamy Ł. – pełen bakalii i taki słodki, że pewnie można by dostać od niego cukrzycy 😛
A w tym roku odwiedzimy na Litwie pewnego erasmusa, więc święta będą trochę z łapanki 🙂
Z wielkanocnych potraw postanowiliśmy przygotować sobie w Wielkim Tygodniu – żurek na domowym zakwasie. Przepis na niego pochodzi z programu Ani Starmach – po obejrzeniu odcinka świątecznego, przepis wydał nam się dość prosty więc postanowiliśmy go wypróbować. W naszych domach raczej nie przygotowywało się żurku, ja sama jadłam go kilka razy w życiu i mi za bardzo nie smakował, ale liczę, że z tym robionym od początku do końca samodzielnie będzie inaczej 🙂
Zakwas należy przygotować wcześniej i odłożyć na 3-4 dni w ciepłe miejsce. My przygotowaliśmy go wczoraj wieczorem.
Składniki na zakwas:
1 szklanka mąki żytniej (my użyliśmy mąki pełnoziarnistej – takiej jak na chleb opisany w jednym z poprzednich przepisów – mieszanki mąki pszennej, żytniej i orkiszowej)
3 szklanki przegotowanej, ciepłej wody
ząbek czosnku – zgnieciony nożem
2 liście laurowe
2 kulki ziela angielskiego
skórka chleba razowego (my użyliśmy tego, który sami pieczemy w ostatnim czasie – ryzyko :P) – pokroić w kostkę
W szklanym lub kamionkowym naczyniu łączymy ww. składniki, mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 3-4dni w ciepłe miejsce. Raz dziennie mieszamy zawartość słoika.
Tak wyglądał nasz zakwas dziś rano
Resztę przepisu na żurek wstawimy za kilka dni, kiedy zakwas będzie gotowy 🙂 
A z boku możecie zobaczyć banerek do konkursu kulinarni.pl, do którego tym razem zgłosiliśmy przepis na twarogowe ciasteczka Ł.

2 komentarze

  1. Anonimowy :

    ile ma być skórki z chleba?

  2. użyliśmy skórkę z około 1/4 bochenka (takiego ok 500g)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...