Wielkanoc

Mili Panowie, miłe Panie – czas na rzeżuchy wysiewanie!

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście to najwyższa pora by zakupić nasiona rzeżuchy. O tej wspaniałej roślinie przypominamy sobie w okresie przed Wielkanocą, a szkoda bo z jedzenia tych kiełków płynie wiele korzyści. O tym za chwilę, a teraz serio – lećcie po rzeżuchę bo potrzebuje około tygodnia do 10 dni aby wyrosnąć. Naszą już od kilku dni podjadamy.

Rzeżucha to inaczej pieprzyca. Uwierzycie, że należy do roślin kapustowatych? Ta niepozorna roślinka jest skarbnicą cennych witamin i minerałów. Z szybkiego researchu możemy przytoczyć: witaminę K (garść rzeżuchy zawiera dzienną dawkę!), witaminę C, to źródło witamin z grupy B, beta-karotenu, kwasu foliowego, siarki, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, chromu, jodu, zawiera luteinę, przeciwutleniacze, izotiocyjaniany. Brzmi mądrze, nie do końca zrozumiale. Te witaminy i składniki mineralne chronią nas przed nowotworem, wzmacniają nasze kości, chronią oczy, wpływają korzystnie na włosy, skórę i paznokcie.
Rzeżucha polecana jest szczególnie dla niejadków – wzmacnia apetyt. Zatem jeżeli macie w domu niejadka to podajcie mu rzeżuchę (chyba faktycznie działa, bo odkąd wzrosła nam rzeżucha ciągle coś pichcimy i podjadamy). 
Nie traktujcie więc rzeżuchy wyłącznie jako wielkanocną dekorację! Wysadzajcie ją regularnie i podjadajcie, by dbać o swoje zdrowie. Uwaga: rzeżucha ma działanie moczopędne – osoby z kłopotami z nerkami powinny stosować ją z umiarem.
Jak wyhodować rzeżuchę? To bardzo proste i szybkie. Dowolne naczynie wykładamy watą, ligniną, można użyć również ręcznik papierowy. Zwilżamy watę wodą i rozsypujemy na niej równomiernie nasiona rzeżuchy, delikatnie spryskujemy je wodą. Najlepiej ustawiamy naczynie w słonecznym miejscu. Podlewamy je codziennie, staramy się by wata była zawsze wilgotna. Po około tygodniu możemy już podjadać wyrośniętą rzeżuchę.
A poniżej kilka inspiracji z użyciem rzeżuchy.

Ostatnia propozycja dla tych, którzy lubią podjadać sobie przed monitorem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...