Wielkanoc

Barwienie jajek i wydmuszek

Powoli wprowadzamy się w świąteczny nastrój. Zaczynamy szybko i to od malowania wydmuszek! Sposób na wydmuchiwanie jajek podaliśmy niedawno na fb, ale dla tych co nie śledzą naszej strony, polecamy filmik na końcu posta. Na kanale youtube „5 sposobów na” w jednym ze swoich filmików chłopaki pokazali jak w łatwy sposób wydmuchać skorupkę słomką. Ten sposób jest dużo szybszy niż „dziurawienie” z obu stron skorupki i przedmuchiwaniu. Niestety, dziurka musi być dosyć duża, chyba że dysponujecie słomeczką o małej średnicy. 

Ok, ale jeżeli już mamy te jajeczka wydmuchane, co robić dalej? Pewnie warto pozbyć się nabitego na skorupce kodu – w kilka sekund pozbędziecie się go pocierając nadruk wacikiem nasączonym octem. 
Następnie można przejść do farbowania. W sklepach można kupić specjalne barwniki do jaj, jak twierdzi opakowanie są wykonane na bazie barwników spożywczych. Porównaliśmy jak farbuje barwnik do jaj, a jak farbuje zwykły barwnik spożywczy w proszku. Jak przygotować barwnik? Zgodnie z informacją na opakowaniu: gotujemy wodę i odmierzamy pół szklanki, dodajemy łyżkę octu i paczkę z barwnikiem. Wcześniej radzimy dobrze zabezpieczyć powierzchnie, na której będziemy barwić jajka/wydmuszki. Najlepiej jakąś nieprzepuszczającą ceratą, którą można bez żalu wyrzucić. My przygotowaliśmy z zestawu do barwienia jajek jeden kolor – fioletowy i dwa kolory z barwnika spożywczego – żółty i zieleń pistacjową. Użyliśmy po łyżeczce barwniku, tego specjalnego do jajek w paczce było ok. 3 łyżeczki, czyli dużo więcej.

Zanurzamy wydmuszki w wodzie z barwnikiem na kilka minut. Wydmuszki będą wypływać na wierzch więc należy je przytrzymać, najlepiej patyczkiem do szaszłyków.

Jak widać na zdjęciu powyżej, wszystkie barwniki zabarwiły nasze skorupki. Jakie są nasze spostrzeżenia? Zwykły barwnik spożywczy dużo szybciej i ładniej pokrył wydmuszki. Wystarczyło kilka chwil i można było spokojnie wyjąć wydmuszkę. W czasie zabarwiania się jednej wydmuszki w kupionym barwniku do jajek (którego było teoretycznie dużo więcej w opakowaniu), zrobiliśmy kilka żółtych i kilka zielonych wydmuszek. Jeżeli zatem macie w domu barwniki spożywcze, używane do zabarwiania kremu czy lukru to możecie je spokojnie użyć do zabarwienia skorupek jaj. Napisy wykonaliśmy pisakiem wywabiającym barwnik, może kojarzycie magiczny długopis jeszcze ze szkoły? Pierwsze barwienie wydmuszek nie poszło nam zbyt dobrze 😉 Może kolejne będą ładniejsze 🙂
Obiecany filmik, może skuszą was inne inspiracje chłopaków:

1 komentarz

  1. Dziękuję za wpis, pierwszy raz będę używać barwników 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...