Uszanowanie 🙂 Kończy się sezon na truskawki. Znaczy to tyle, że teraz są najlepsze truskawki na dżemoooor! Przepis na trdycyjny dżem truskawkowy wielokrotnie przez nas używany, ze starej księgi (K. Pyszkowska „Przetwory w gospodarstwie domowym” z 1988r).
Proporcje:
na 1kg truskawek 60-70dag cukru,
Truskawki myjemy, usuwamy szypułki i osączamy. Zasypujemy cukrem i powoli ogrzewamy w szerokim, płaskim garnku. Mieszamy od czasu do czasu, do zawrzenia. Gotujemy powoli do uzyskania właściwej gęstości.
Gorący dżem przekładamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy – wkładamy słoiki do garnka, na spodzie umieszczamy specjalną wkładkę aby izolować słoiki od dna garnka, zalewamy słoiki wodą 1cm poniżej nakrętki i podgrzewamy, czas liczymy od momentu gdy woda zacznie wrzeć.
Słoiki litrowe należy pasteryzować 30minut, mniejsze słoiki 20-25minut. Po schłodzeniu należy sprawdzić szczelność opakowania. Nakrętka musi być wklęsła.
Warto umyte i wysuszone słoiki przed napełnieniem wyparzyć w piekarniku (wstawiamy słoiki do piekarnika nagrzanego do 140stopni na 15minut).
Nasze uwagi:
- przelewając dżem do słoików prawie zawsze brudzimy brzegi. Aby tego uniknąć warto zrobić sobie na szybko lejek z butelki do wody (5l) – ucinamy górę butelki. Pasuje idealnie do słoików na dżemiki. Jeżeli jednak zabrudzicie brzegi słoików należy je dobrze wyczyścić przed zakręceniem
- nie używamy tu żadnych fixów, dżem jest dość lejący, ponieważ truskawki zawierają mało związków pektynowych. Jeżeli chcielibyście aby dżem miał bardziej zwartą konsystencję warto dodać do niego sok z czerwonej porzeczki (1 szklanka soku na 1kg truskawek), można również użyć pektynę w proporcji 1łyżka na 1kg owoców
- dużo w tym dżemie cukru, jednak taka już natura dżemu. Cukier jest czynnikiem utrwalającym, dzięki niemu dżem nie psuje się tak szybko.
Można również skorzystać z fixów. Zawierają one pektynę, która odpowiada za bardziej stałą konsystencję dżemu. Użycie fixów pozwala zredukować ilość użytego cukru. Na rynku są dostępne fixy o proporcjach 1:2 oraz 1:3. Czasem też wykorzystujemy je w przetworach. Stosujemy się wtedy do przepisu na opakowaniu.
Po jeszcze więcej ciekawych inspiracji zapraszamy na nasz profil na facebook’u oraz na instagramie. Możesz też znaleźć nas na tiktoku
hej
Ja też parę słoiczków mam już zrobionych ale przepis na pewno wielu czytelnikom się przyda.Pozdrawiam Dominika