Już za dwa tygodnie będziemy mieli Święta w pełni! Musimy się zatem sprężyć by podołać naszemu wyzwaniu na przygotowanie dwunastu przysmaków wigilijnych. Dzisiaj piąta propozycja – ryba po grecku. Na wigilijnym stole pojawia się coraz częściej.
Choć już w 1983 roku zniesiono w Kościele katolickim obowiązek postu w Wigilię (w Polsce utrzymywano go do 2003 roku), wielu z nas nie wyobraża sobie jedzenia mięsa w tym dniu. Myślę, że nawet wyjątkowo mięsożerni (mięsolubni) wytrzymają ten jeden dzień bez mięsiwa i z radością zjedzą rybę, której ciągle spożywa się w Polsce tak mało, zwłaszcza w pysznym wydaniu jak na przykład rybę po grecku 🙂
Jak zwykle przepisów na to danie jest bardzo dużo, tak dużo jak pań domu. Zawsze to podkreślamy, że nie ma jednego obowiązkowego sposobu przyrządzania potraw. Prawda jest taka, że w zależności od miejsca zamieszkania, dla jednego coś jest naturalne a dla drugiego będzie stanowiło kardynalny błąd 😉
Dziś podajemy przepis na rybkę po grecku, jaką będziemy mieli w tym roku na naszym stole wigilijnym.
Składniki:
80 dag ryby – my używamy filety z morszczuka,
olej do smażenia,
mąka do panierowania,
sok z cytryny,
sól i pieprz,
natka pietruszki i koperek
Sos:
Pęczek włoszczyzny jak na rosół,
1 cebula,
1 mały koncentrat pomidorowy+1 słoik domowego przecieru pomidorowego (ok 700ml)
2-3 ziarna zioła angielskiego,
liść laurowy,
sól, pieprz i cukier
Filety ryby myjemy, osuszamy, sprawdzamy czy nie mają ości przez delikatne przejechanie dłonią po ich powierzchni, jeśli znajdziemy – wyciągamy. Kroimy je na wygodniejsze kawałki – tak by ładnie się nakładały łyżką z półmiska. Skrapiamy je sokiem z cytryny, oprószamy solą i pieprzem, obtaczamy mąką i smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron.
Przygotowujemy sos warzywny. Obieramy i myjemy warzywa. Marchew, seler i pietruszkę ścieramy na tarce na grubych oczkach. Cebulę i pora drobno kroimy. Rozgrzewamy na patelni olej i wkładamy warzywa. Smażymy je kilka minut, mieszając. Podlewamy je wodą i dusimy pod przykryciem do miękkości. Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie i koncentrat pomidorowy oraz domowy przecier pomidorowy. Dzięki dodaniu domowego przecieru sos jest bardziej lejący. Jeżeli nie mamy domowego przecieru można dodać więcej wody albo podlać warzywa bulionem. Doprawiamy sos solą, pieprzem i cukrem. Jeśli będzie zbyt rzadki odparować. Na półmisek wykładamy na spód odrobinę sosu warzywnego, wykładamy na niego usmażone kawałki ryby. Przykrywamy je pozostałym sosem warzywnym, tak by całkowicie przykrywał rybę.
Jemy rybę najlepiej na drugi dzień, kiedy filety się przegryzą. Możemy jeść na zimno lub na ciepło. Smacznego!