ciasta i placki na deser podwieczorek

Tiramisu

Do tiramisu zbieraliśmy się dość długo. Deser ten lubimy zamawiać w ulubionej cukierni i jakoś nie wierzyliśmy, że ten zrobiony w domu będzie choć trochę go przypominał! Chyba jednak się udało nam odtworzyć ten smak. Nie jest to przepis oryginalny, jedyny i najlepszy. Jest to przepis nasz, z naszymi proporcjami, bez surowych jajek bo raczej unikamy ich w przepisach. W tradycyjnym przepisie dodaje się je do serka a my zamiast tego dodajemy śmietanę. Jest to na pewno danie kaloryczne. Nie sądzę, że byłoby się w stanie zjeść dużą porcję na jedno posiedzenie, chyba że jest się wielkim łasuchem. My robimy je w wersji w pucharkach z biszkoptami albo też na blaszce, z upieczonym biszkoptem na spodzie i biszkopcikami w masie. 

Proporcje na tiramisu na blasze:
upieczony biszkopt (pieczemy go z wyprzedzeniem
500 g serka maskarpone
500-750 ml śmietany 30%,
kilka łyżek cukru pudru,
2-3 łyżki kawy rozpuszczalnej, zaparzyć w 300ml wody,
2-4 łyżki wódki,
pół paczki biszkoptów okrągłych,
kakao do posypania,

Biszkopt pieczemy z wyprzedzeniem aby trochę przeschnął, jeżeli używamy świeżego to go nie nasączamy bo nie będzie dobrym „oparciem” dla reszty deseru. Jeżeli go postanowimy nasączać to robimy to nieregularnie i naprawdę niewiele bo mokry biszkopt spowoduje, że ani nie ukroimy deseru ani go porządnie nie przełożymy na talerzyk.

Zaparzamy dość mocną kawę. Ok. 3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej w ok. 300ml wody (kubek). Zostawiamy ją do przestygnięcia, następnie dodajemy „prąd” – 2-4 łyżek wódki, według własnego smaku.

Mikserem ubijamy na sztywno śmietanę z cukrem pudrem. Zawsze ubijamy więcej śmietany niż nam będzie potrzebne bo nigdy nie wiemy ile ostatecznie dodamy. Do tiramisu na blaszce ubijam więc litr śmietany 30%. Słodzimy dość solidnie cukrem pudrem, ponieważ dodawać będziemy jeszcze serek o neutralnym smaku. Do drugiej miski przekładamy serek maskarpone, rozbijamy go trochę mikserem, stopniowo dodajemy ubitą śmietanę. Co jakiś czas smakujemy aby dobrać najlepszą proporcję – aby smak serka maskarpone nie był dominujący ale też by go nie zgubić. Przeważnie dodajemy ok 3/4 ubitej śmietany.

Wykładamy część masy na biszkopt w zależności od tego ile chcemy zrobić warstw. My wykładamy połowę masy na biszkopt, na to wykładamy nasączone biszkopty (każdy biszkopt wkładamy do ostudzonego naparu kawowo-alkoholowego na kilka sekund, dopóki poczujemy, że robi się już miękki). Na warstwę biszkoptów wykładamy pozostała masę. Całość obsypujemy obficie kakao (przez sitko). Schładzamy w lodówce (minimum 2-3 godziny).

Proporcje na 5 pucharków o pojemności ok 500ml

250 g serka maskarpone,
500ml śmietanki 30%,
kilka łyżek cukru pudru,
2-3 łyżki kawy rozpuszczalnej, zaparzyć w 300 ml wody,
2-4 łyżki wódki,
1-2 paczki biszkoptów okrągłych,
kakao,

Przy przygotowaniu deseru w pucharkach zużywamy dużo więcej okrągłych biszkoptów. Dzięki ściankom, można zrobić więcej warstw biszkoptów, dlatego schodzi ich więcej.
Masę serowo-śmietankową przygotowujemy jak wyżej. Podobnie napar. W każdym pucharku wkładamy na spód jeden nasączony biszkopt. Zwykle pucharki mają wgłębienia na dnie, dlatego biszkopty możemy idealnie do nich dopasować i ułożyć je płaskim spodem do góry. Na to wykładamy warstwę serowo-śmietankową (najwygodniej szpryczką i z pomocnikiem – jeden wyciska a drugi przekręca pucharkiem). Na to wykładamy warstwę nasączonych biszkoptów, serowo-śmietankową i tak dalej dopóki mamy biszkopty i masę. Zwykle udaje nam się zrobić to w takiej ilości – biszkopt, masa, biszkopty, masa. Na wierzchu posypujemy masę kakao. Schładzamy przez min. 2-3h.

W jakiej wersji zrobić tiramisu? Wszystko zależy jak nam wygodnie. Na pewno wygodniej dla jedzących jest gdy jest w pucharku, wtedy nie ma problemu z nakładaniem 🙂 Jednak gdy dobrze schłodzimy nasze tiramisu na blaszce, też nie sprawia problemu jego krojenie. Jednak wiadomo, że nie jest to deser, który może sobie stać na stole i czekać aż się go zje. Tu niestety łakomczuch czeka na deser a nie deser na zjedzenie 🙂

2 komentarze

  1. mój ulubiony deser:)

  2. Uwielbiam tiramisu jest obłędne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...