pizza

Pizza razowa

Od jakiegoś czasu eksperymentujemy z mąkami. W tym roku w święta pierogi z kapustą i grzybami były z dodatkiem mąki razowej, zajadamy się już od wakacji razowym chlebem na domowym zakwasie, kombinowaliśmy też z muffinkami na mące razowej i naleśnikami (wszystkie te eksperymenty były bardzo dobrze przyjęte). 

Z pizzą podobnie. Zaakceptowaliśmy ją 🙂 Robimy ją z dwóch przepisów – naszego stałego, ulubionego przepisu, podawanego wielokrotnie. Zastępujemy w nim około 1/3 mąki tą pszenną razową i pieczemy dłużej w piekarniku (zwykle małą cienką pizzę na okrągłej blaszce 32 cm pieczemy ok 15 minut, taką z użyciem mąki razowej około 25-30minut). Wygląda tak:

Robimy też pizzę z przepisu, który wymaga około 2h szykowania, ponieważ konieczne jest wyrośnięcie ciasta. Wypróbujcie jeden i drugi 🙂 Warto!

Składniki na dużą blaszkę piekarnikową:
3 szklanki mąki pszennej razowej,
2 szklanki mąki,
50 g świeżych drożdży,
1,5 szklanki ciepłej wody,
2 łyżki cukru,
2 lyżki oliwy,
2 łyżeczki soli,

Drożdże rozrabiamy z cukrem i wodą, ostawiamy na około 15 minut, by popracowały. Mąkę i sól mieszamy z rozczynem, dodajemy oliwę i wyrabiamy jednolite ciasto przez około 10 minut. 
Pozostawiamy ciasto na około godzinę w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Po tym czasie wałkujemy ciasto, wykładamy na blaszkę i pozostawiamy jeszcze na 15 minut, pozwalamy by wyrosło. Ustawiamy piekarnik na 180-200 stopni. Nakłuwamy ciasto widelcem. 
Na pizzę wykładamy dodatki, według uznania. Pieczemy na drugim poziomie od dołu, przy grzaniu góra-dół przez około 30minut.

1 komentarz

  1. świetne zdrowe ciacho:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...