Boże Narodzenie

4. Choinka

|Choinka. Jeden z najbardziej znanych, lubianych i najmłodszych symboli świąt. Każdy z nas kiedyś ubierał choinkę. Sztuczna, żywa, mała, duża. Dekorujemy ją bombkami, łańcuchami, lampkami, świeczkami czy też jedzeniem takim jak cukierki, pierniki, jabłka czy orzechy. Na szczycie obowiązkowa gwiazda choć czasami jest to długi bombkowy czubek. A skąd ten pomysł, że ubieramy choinkę na Święta? Tradycja ubierania obecnej choinki  przywędrowała do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX w i przyjęła się zwłaszcza w miastach. Na wsi znana była inna ozdoba zwana podłaźniczką. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem i ozdabiana podobnie jak choinka.
Dekoracje choinkowe nie są przypadkowe i mają swoją symbolikę. Oparte są na połączeniu religii katolickiej i świeckich zwyczajach.
Gwiazda – ma pomagać w powrotach do domu.
Dzwoneczki – oznaczają dobrą nowinę.
Świeczki – bronią przed złem i ciemnościami. Światło to także symbol Chrystusa – światła dla pogan.
Łańcuchy – wzmacniają rodzinne więzi, a także przypominają o zniewoleniu grzechem.
Orzechy – to symbol dobrobytu i siły.
Jabłka – zapewniają urodę i siłę. Są także symbolem rajskich jabłek. 
Anioły – opiekują się domem.
Choinka – jest symbolem Chrystusa jako źródło życia. Jej zieleń jest symbolem witalności i nadziei.
Obecne dekoracje nie są, aż tak symboliczne, ale niektóre jak choćby światełka możemy uznać za kontynuację tradycji. O wyglądzie naszych choinek decyduje w dużej mierze moda, a w dalszej kolejności tradycja i symbole.

Tradycyjnie choinkę ubiera się w wieczór Wigilijny z rodziną. jednak obecnie choinka gości w naszych domach nawet na początku grudnia, a w sklepach… zaraz po zaduszkach. Najważniejsze by ubieranie choinki było radosne, rodzinne i z obowiązkowym śpiewaniem kolęd. No i pod choinka muszą być prezenty.
http://g.wieszjak.polki.pl/p/_wspolne/pliki_infornext/103000/shutterstock_3007879_103511.jpg


A jak wygląda Wasza choinka i kiedy ją ubieracie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...