na słono obiad ziemniaki

Pyzy ziemniaczane

Zawsze się śmiejemy, że Ł. poderwał mnie na pyzy! Uwielbiam pyzy! Ale ziemniaczane! Jakie było moje zdziwienie jak Ł. podał mi drożdżowe buły gotowane na parze 🙂 Przeżyłam szok. Dla mnie pyzy to danie z ziemniaków! Chociaż te jego pampuchy też polubiłam! Robiliśmy je również samodzielnie – na pewno wrzucimy kiedyś przepis! Ale dzisiaj chodzi nam o te ziemniaczane pyzy, które wydają się trudne i czasochłonne a są banalnie proste i szybkie w przygotowaniu 🙂 Na pewno banalnie prosta jest lista składników. Nie można zapomnieć o wędzonym boczku w tym przepisie bo tylko z okrasą pyzy to pyzy 🙂
1,5 kg ziemniaków
boczek wędzony ok. 10 dag
jedna średnia cebula
Ziemniaki obieramy i płuczemy! 1/3 z nich gotujemy, pozostawiamy do ostygnięcia. Najlepiej dzień wcześniej ugotować po prostu więcej ziemniaków do obiadu by nie dodawać sobie więcej pracy. Te ziemniaki mielimy w maszynce. 

W dużym garnku wstawiamy wodę do ugotowania pyz. Kiedy zacznie wrzeć solimy wodę.
Pozostałe ziemniaki ścieramy na tarce o drobnych otworach. My po starciu zmieliliśmy wszystko jeszcze w blenderze. Następnie odciskamy przez ściereczkę masę ziemniaczaną do miseczki. Sok pozostawiamy na 15 minut, aby na dnie osadziła się skrobia. Mieszamy ziemniaki surowe i gotowane. Po odstaniu się soku zlewamy sok a skrobię dodajemy do masy ziemniaczanej. Następnie formujemy nieduże kule i kładziemy delikatnie na wrzącą, osoloną wodę. Raz po raz mieszamy pyzy aby się nie posklejały. Gotujemy je ok. 10 minut od chwili wypłynięcia na wierzch.

Na patelni smażymy pokrojony w kostkę boczek, dodajemy pokrojoną drobno cebulę i podsmażamy. 
Pyzy po ugotowaniu wyjmujemy łyżką cedzakową i osączamy z wody. Polewamy okrasą i podajemy!!!
Pierwsza partia nam się trochę przegotowała i dlatego pyzy są nieforemne 🙂
Wyszły za to bardzo smaczne!!! 😀

3 komentarze

  1. Anonimowy :

    prawdziwe pyzy ok.

  2. Anonimowy :

    I to są pyzy 🙂

  3. chyba trzeba je zrobić w najbliższym czasie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...