lipiec na słodko przetwory

Dżem z czarnych porzeczek

Lubicie czarne porzeczki? My bardzo, ale w dżemie i w plackach. Dlatego mamy zamrożone trochę na zimę a poza tym przygotowujemy co roku dżem, który smakuje wyśmienicie z jogurtem naturalnym albo naleśnikami. Warto jeść ten owoc, ze względu na jego niesamowite wartości zdrowotne. Wystarczy napisać jak bogatym jest źródłem witaminy C – 100g owocu pokrywa aż 260% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. 
 
 
 
 

1kg porzeczek czarnych,
70-80dag cukru.

 
Porzeczki oczyścić i opłukać. Wsypać do płaskiego, dużego garnka z grubym dnem. Przesypać owoce cukrem i lekko zgnieść aby szybciej wydzieliły sok. Gotować powoli do uzyskania właściwej gęstości.
 
Drugi sposób: odsypujemy 1/3 owoców i podgrzewamy do wydzielenia soku. Potem dodajemy cukier, zagotowujemy i zbieramy szumę z wierzchu. Dopiero wtedy dodajemy pozostałe owoce i dogotowujemy.
 
Gotujemy dżem dość krótko bo czarna porzeczka ma dużą zawartość związków galaretyzujących. Przekładamy gorący do słoików – polecamy jeszcze raz skorzystać z lejka z odciętej góry butelki od wody 5l., wycieramy dobrze brzegi słoików, zakręcamy, odwracamy do góry dnem. Po jakimś czasie pasteryzujemy przez 20min. 

 

Po jeszcze więcej ciekawych inspiracji zapraszamy na nasz profil na facebook’u oraz na instagramie. Możesz też znaleźć nas na tiktoku

2 komentarze

  1. taki domowy dżem to prawdziwy rarytas!

  2. Anonimowy :

    Genialny sposób z tym lejkiem z butelki po wodzie! Jak będę robić wiśniowy, na pewno skorzystam z tego patentu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...