surówki i sałatki warzywa

Ogórki małosolne – sezonowa uczta

„Nie ma dnia udanego bez ogórka małosolnego!” 🥒🌿 To prawda, ogórki małosolne są prawdziwą ucztą dla podniebienia. Dlatego dziś pragniemy podzielić się z Wami naszym przepisem na te chrupiące i aromatyczne przysmaki.

Ogórki małosolne to idealny dodatek do wielu dań. Ich słony smak i charakterystyczna konsystencja sprawiają, że nie można się od nich oderwać. Możecie je jeść jako przekąskę, dodatek do kanapek, czy nawet jako składnik sałatek czy surówek.

Przygotowanie ogórków małosolnych w domu jest proste. Poniżej znajdziecie szczegółowy przepis, który krok po kroku opisuje proces ich przygotowania. Nie możemy się doczekać, aż wypróbujecie ten przepis i podzielicie się z nami Waszymi wrażeniami!

Składniki i przygotowanie

1kg małych ogórków gruntowych
zestaw do kiszenia lub oddzielnie:
3 ząbki czosnku
kilka gałązek kopru
kawałek obranego chrzanu oraz opcjonalnie liście
3 łyżeczki soli
ok 1,5 litra wody
Średni garnek lub duży słoik o pojemności 3l z pokrywką.


Ogórki i wszystkie składniki przepłukujemy pod bieżącą wodą. Wkładamy je do garnka lub słoika. Wodę zagotowujemy i rozpuszczamy w niej sól. Zalewamy roztworem ogórki. Przymykamy słoik pokrywką ale lekko aby powietrze miało ujście. Polecam postawić słoik na podstawku lub talerzyku. Podczas procesu kiszenia bywa, że buzująca woda wypływa.

Lubimy ogórki przekroić przez środek na cztery kawałki (nie docinając do końca, ogórek pozostaje w całości). Dzięki temu ogórki przechodzą już smakiem kolejnego dnia. Jeżeli tego nie zrobimy to dopiero po minimum 2 dniach będą gotowe. Kto jednak ma tyle cierpliwości?
Smacznego!

Po jeszcze więcej ciekawych inspiracji zapraszamy na nasz profil na facebook’u oraz na instagramie. Możesz też znaleźć nas na tiktoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...