kuchnie świata ryż specjalne

Domowe sushi

Międzynarodowy Dzień Sushi, obchodzony corocznie 18 czerwca, jest okazją do celebracji i docenienia tego popularnego japońskiego dania. To święto poświęcone sushi przypomina o znaczeniu kulinarnego dziedzictwa Japonii i jego wpływie na kuchnię międzynarodową. Sushi, składające się z ryżu i różnych składników, takich jak surowa ryba, owoce morza czy warzywa, jest doceniane ze względu na swoją wyjątkową kompozycję smaków i elegancką prezentację. Podczas Międzynarodowego Dnia Sushi restauracje, pasjonaci kulinarni i miłośnicy dobrego jedzenia łączą się, aby delektować się tym wykwintnym daniem i odkrywać różnorodne warianty sushi, od tradycyjnych po nowoczesne kreatywne kompozycje. To również doskonała okazja do eksperymentowania z własnymi kombinacjami składników i uczenia się o technikach przygotowania sushi. Ogólnie rzecz biorąc, Międzynarodowy Dzień Sushi obchodzony jest z radością i entuzjazmem przez miłośników tej wyjątkowej potrawy na całym świecie.

Prezentujemy nasz przepis na ten przysmak. Zdajemy sobie sprawę, że przygotowanie sushi to sztuka, której kucharze uczą się latami. Nie uważamy jednak by było zabronione dogadzanie sobie własną wersją tego dania w domu. Prosty przepis na około 4 rolki czyli 32 porcje sushi znajdziecie poniżej.

Składniki:

2 szklanki ryżu do sushi
Zalewa:
6 łyżek octu ryżowego do sushi
1 łyżeczka soli
4 łyżeczki cukru
nori

ulubione dodatki: tuńczyk, wędzony łosoś, makrela, surimi, wasabi, majonez, marynowany imbir, kurczak wędzony, warzywa – awokado, marchewka, szczypiorek, serek śmietankowy… kombinujcie i eksperymentujcie.

czarny i biały sezam do california rolls
sos sojowy do podania


Do przygotowania tego przepisu potrzebujecie specjalny ryż do sushi. Kupując go zazwyczaj na opakowaniu znajdziecie przepis na jego przygotowanie i możecie mu zaufać.
W tym czasie przygotujcie zalewę – wymieszajcie ocet z solą i cukrem – będzie potrzebna chwilę po ugotowanego ryżu – wlewamy zalewę po lekkim przestudzeniu.
Następnie uzbrajamy się w cierpliwość i pozwalamy aby nasz ryż porządnie ostygnął i nabrał kleistości. Możecie spokojnie ugotować ryż dzień wcześniej.

Przygotuj wszystkie potrzebne składniki którymi chcesz nadziać rolki. Na płaty wodorostów (błyszczącą stroną na zewnątrz) wykładamy ryż najlepiej palcami. Aby sobie ułatwić zadanie warto co jakiś czas palce zanurzać w wodzie. Następnie na jednej dłuższej części układamy dodatki i zawijamy ściśle rolkę. Do tego celu może wam posłużyć bambusowa podkładka albo folia spożywcza. Mnie najlepiej sprawdza się silikonowa stolnica. Wstawiam rolki do lodówki aby się lepiej trzymały. Po schłodzeniu kroję każdą rolkę na 8 porcji.
Aby zrobić california rolls zaczynacie jak wyżej od nałożenia warstwy ryżu na płat wodorostów. Następnie odwracamy płat ryżem do dołu. Nakładamy dodatki na płat nori i zawijamy rolkę. Na stolnicy rozsypuję mieszankę sezamu i roluję po niej zwiniętą rolkę. Następnie wkładam rolkę w całości do lodówki i po schłodzeniu kroję ostrym nożem na 8 porcji.

Mamy nadzieję, że ten przepis sprawi, że spróbujesz zrobić samodzielnie sushi w domu. Smacznego!

Po jeszcze więcej ciekawych inspiracji zapraszamy na nasz profil na facebook’u oraz na instagramie. Możesz też znaleźć nas na tiktoku

@projekt365 Odpowiedz użytk. @xyfjz #sushi #homemadesushi #sushirolls #sushimaki #gotowanie #przepis #projekt365 #kuchnia #dc #dlaciebie #dlacb #dcb #4up #4you #f ♬ Mi Pan Su Su Sum – Den BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...