maj specjalne

Syrop z mniszka lekarskiego

Kilka miesięcy temu nie wiedziałam o jego istnieniu, kiedy go wypróbowałam oczarował mnie. Nie spodziewałam się tego jak smaczny okaże się ten prosty w przygotowaniu syrop.  W tym roku zatem postanowiłam zrobić domowy syrop z mniszka lekarskiego. Do zbierania kwiatów miałam moich małych pomocników. Z początku wydawało mi się, że będzie to żmudny proces jednak bardzo szybko zebraliśmy potrzebną nam ilość kwiatków.
 
 
 
 
Syropowi z mniszka przypisuje się działanie wspomagające przy infekcjach górnych dróg oddechowych. To już ostatni moment aby zebrać kwiatki mniszka i przygotować syrop, którym będziecie mogli doprawić wasze zimowe herbatki. Syrop sprawdzi się również jako „słodziwo” lemoniady latem.
 
 
My przygotowując syrop skorzystaliśmy z przepisu Pana Tabletki. Wpis zawiera wiele cennych wskazówek. Na pewno warto się z nim zapoznać – odsyłamy zatem do przepisu.
 
Tytułem wstępu do przepisu Pana Tabletki i w ramach zachęty zdradzimy, że wymagane składniki to zaledwie: kwiaty mniszka, woda, sok z cytryny oraz cukier.
Brzmi zachęcająco? Zapraszam
My przygotowywaliśmy syrop z około 1000 kwiatów. Jeżeli uzbieracie mniej należy zmniejszyć proporcjonalnie ilość pozostałych składników.
 
 
Składniki:
ok 1000 kwiatków mniszka (jest to ilość przybliżona)
2 litry wody
2 kg cukru
sok z czterech cytryn
 
Przygotowanie:
Zebrane kwiaty mniszka pozostawić na kilka godzin. W tym czasie żywi lokatorzy wyniosą się z naszych ziółek. Następnie umyliśmy kwiaty i przełożyliśmy do dużego garnka. Następnie należy zalać kwiaty wodą i zagotować. Pozostawić do wystudzenia, następnie włożyć do lodówki i po 24 godzinach ponownie odcedzamy kwiaty, dodajemy sok z cytryny oraz cukier. Następnie gotujemy ok 2h. Po tym czasie uzyskamy syrop, który konsystencją, kolorem i nawet smakiem przypomina miód. Przelewamy syrop do słoików i odstawiamy w chłodne miejsce.

 

Używamy do słodzenia herbaty lub lemoniady.

Smacznego!
 

Aby być na bieżąco z nowymi przepisami na blogu – zaobserwuj  nas na instagramie lub na facebooku

 

@projekt365 żadna ze mnie zielarka ale mniszkowi lekarskiemu nie przepuszczę! Syrop już mi się przydał bo dopadło mnie jakieś zapalenie gardła co słychać na filmie 🙂 Syropowi z mniszka przypisuje się działanie wspomagające przy infekcjach górnych dróg oddechowych. To już ostatni moment aby zebrać kwiatki mniszka i przygotować syrop, którym będziecie mogli doprawić wasze zimowe herbatki. Syrop sprawdzi się również jako „słodziwo” lemoniady latem. opis przepisu znajdziecie w komentarzu. Dodatkowo zrobiłam porządki i różne moje przepisy możecie mieć zawsze pod ręka na moim blogu, do którego link znajdziecie w profilu 👩‍🍳 ##syropzmniszka #mniszeklekarski #gotowanie #kuchnia #przepisy #projekt365 #syrop #zerowaste #przepisztiktoka #prostyprzepis #kochamgotować #365przepisów #365dni #mleczyk #mleczykostatniwtymsezonie ♬ Little Things – Adrian Berenguer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...