Boże Narodzenie

1. Czym jest Adwent

Witamy w grudniu! Dzisiaj już przestajemy się poskramiać i zaczynamy z czystym sumieniem przygotowania do Bożego Narodzenia. Co czeka Was w tym miesiącu na blogu? Na pewno przepisy świąteczne! Niedługo przygotujemy zakładkę do przepisów opublikowanych w poprzednich latach, aby były łatwo dostępne. Tegorocznych potraw na pewno nie zdradzimy bo sami jeszcze ich nie znamy 😉 Oprócz potraw znajdziecie u nas także kilka wpisów na temat wigilijnych zwyczajów i tradycji. Wiadomo, że nie chodzi w Świętach tylko o jedzenie i prezenty.
Dzisiaj kilka słów o Adwencie. Co to właściwie znaczy ten Adwent? To czas duchowego przygotowania na narodziny Jezusa Chrystusa, czas radosnego oczekiwania. Adwent trwa cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem, a właściwie cztery niedziele, dlatego może trwać dłużej niż cztery tygodnie. Z czterema niedzielami wiąże się zwyczaj ustawiania na stole wieńca adwentowego. To okrągły wieniec ze świerku, w środku którego stoją cztery świeczki, symbolizujące cztery niedziele adwentu. Co niedziele zapalamy jedną świeczkę. Dodatkowo symbolizują one pokój, wiarę, miłość i nadzieję.

W tym czasie dzieci uczestniczą w roratach z lampionami lub świeczkami. Jest to przede wszystkim czas skupienia i modlitwy.

Z takim właśnie lampionem ja chodziłam na roraty. Muszę powiedzieć, że byłam z niego bardzo dumna, ponieważ miał w środku żarówkę, podłączoną do baterii, a na zewnątrz wystawał włącznik. Takie cuda tylko mój tatuś potrafi 😉
W Adwencie często odmawiamy sobie słodyczy podobnie jak w Wielkim Poście. Od jakiegoś czasu obecny jest u nas zwyczaj dawania dzieciom kalendarza adwentowego. Ma on 24 okienka, pod każdym okienkiem ukryty jest smakołyk. Każdego dnia dziecko otwiera jedno okienko i zjada np. cukierka czy czekoladkę. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć im upływ czasu, jest to również ekscytująca zabawa bo zwykle czekoladki w kalendarzu mają różny kształt i wielkość.
Taki kalendarz możecie kupić ale możecie też przygotować go samodzielnie, wtedy macie większe pole do popisu. Bardzo ciekawy pomysł na kalendarz adwentowy oraz kilka słów więcej na temat tej tradycji możecie zobaczyć na tym blogu: http://uwielbiamczarowac.blogspot.com/2014/11/naturalnosc-i-prostota-u-nas-w-grudniu.html
My dla siebie nie przygotowaliśmy kalendarzy adwentowych. W ramach kalendarza chcielibyśmy Was zaprosić na codzienne wpisy na blogu! Mamy też pytanie do Was! Czy w ramach tego szczególnego czasu robicie sobie jakieś „postanowienia adwentowe”? My w tym roku planujemy nie jeść słodyczy do 24. grudnia.

1 komentarz

  1. Każde postanowienie jest dobre! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...