kuchnia włoska pizza

Domowa PIZZA

Na pizzę ochota nachodzi nas najczęściej wtedy kiedy kończą się godziny dowozu pizzerii 🙁 Trzeba sobie z tym jakoś poradzić!!! Staramy się zatem mieć zawsze produkty niezbędne do zrobienia ciasta na ten wspaniały przysmak! Jeżeli chodzi o to co kładziemy na ciasto – wszystko zależy od naszej fantazji (lub tego co akurat mamy w lodówce). 
Przepis na ciasto:
300 g mąki
20 g drożdży
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki stołowe oliwy
oliwa do smarowania ciasta oraz blachy
Przygotowanie: drożdże włożyć do garnuszka lub miseczki, dodać cukier. Następnie zalać 3 łyżkami ciepłej wody i wymieszać. 
Mąkę wsypać do miski i dodać sól (można pozostawić trochę mąki do wałkowania ciasta). Rozpuszczone drożdże wlać do mąki, dodać wodę (nie piszemy konkretnej ilości bo wszystko zależy od konsystencji ciasta – gdy wlejemy za dużo dodać mąki, woda powinna być ciepła), następnie olej i wyrobić gładkie ciasto.
Odstawić do wyrośnięcia na ok pół godziny. 
Ciasto rozwałkować podsypując mąką na placek średnicy ok 30 cm, można ukształtować wyższe brzegi wyższe brzegi. Ułożyć na blasze posmarowanej tłuszczem i ponakłuwać widelcem (jeżeli blacha jest z dziurkami nie trzeba nakłuwać ciasta). 
Na nasze pizze kładziemy najczęściej: pieczarki i cebule (surowe, cienko krojone albo podsmażone razem z cebulką), szynkę, kurczaka lub kiełbasę, oliwki, bazylię świeżą, pomidory, cukinię i ser żółty (dowolny, my lubimy gouda lub mozzarella).
Nasze składniki układamy piętrowo na pizzy (wcześniej smarujemy ciasto oliwą), te które puszczają najwięcej soków na górze. Wszystko posypujemy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Skrapiamy oliwą. Na koniec posypujemy startym serem. Zioła można również posypać po serze. Jak kto woli. 
Pizzę pieczemy w piekarniku ok 10-15 minut.
Upieczona pizza
A to kilka naszych pizz:
Na takiej blaszce proponujemy robić ciasto z dwóch porcji – chyba  ze ktoś lubi cienkie ciasto 🙂
Mamy nadzieję, że narobiliśmy niektórym apetytu!!! Smacznego
N&Ł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...