na słodko

Domowy cukier waniliowy

Dla coraz większej rzeszy konsumentów oczywistym jest, że na półkach sklepowych znajdziemy cukier waniliNowy, żaden tam waniliowy – chyba że trafimy na dobrej jakości cukier z prawdziwą wanilią, jest coś takiego i kosztuje ok 4zł za 15-30g. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że cukier waniliowy możemy bardzo łatwo zrobić sami w domu. Sposób na niego znaleźliśmy kiedyś w internetach albo usłyszeliśmy w kulinarnym programie w tv, gdzie tego już nie wiemy. 
Przepis jest prosty jak budowa cepa 🙂 Potrzebujemy – zwykły cukier i laski wanilii. Bardzo często do przepisów wykorzystujemy jedynie nasiona wanilii. Nie wyrzucajmy lasek – doskonale aromatyzują cukier.
Do słoika wsypujemy cukier, wkładamy do środka pozbawione nasion laski wanilii (możemy również wymieszać cukier z nasionkami – będzie jeszcze bardziej aromatyczny, ale nie jest to konieczne). Wszytko mieszamy, zamykamy słoik i po kilku dniach mamy już gotowy cukier waniliowy. Taki cukier ma zupełnie inny zapach niż ten wanilinowy. Kiedy się „przegryzie” ma też ciemniejszy kolor. Wszak nasiona i laska wanilii jest czarna. Dodany do potraw wspaniale je aromatyzuje. W zapamiętanym przepisie radzono również by po upływie dwóch tygodni wyciągnąć z cukru laski wanilii i je zmielić na proszek i następnie dodać do cukru. My tego nie robimy. Po zużyciu około połowy słoika dosypujemy cukier, zostawiamy zamknięty słoik na kilka dni i znowu możemy cieszyć się domowym cukrem waniliowym. Z jego przygotowaniem nie ma dużo zachodu, polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...