na słodko przetwory

Dżem z prawie dojrzałego agrestu

Kuchnia zapełniła się pustymi słoikami i dekielkami do przetworów. Piwnica natomiast wypełnia się pełnymi! Agrest gości u nas przeważnie w kompocie. Spodziewaliśmy się jednak, że ten kwaskowy owoc doskonale  nam posmakuje w formie dżemu, więc część wykorzystaliśmy właśnie w ten sposób. Taki nie do końca dojrzały agrest nadaje się znakomicie do przetworów.

1kg agrestu prawie dojrzałego,
60dag cukru

Agrest obrać i umyć. Odsypać 1/3 agrestu. Pozostałą część wsypać do dużego, płaskiego garnka o grubym dnie, dodać cukier i zmiażdżyć. Mieszaninę powoli ogrzewamy do wrzenia i zdejmujemy szumę. Dodajemy pozostały agrest i gotujemy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Można gotować dżem od razu a można zostawić go do przestudzenia i dogotować po kilku godzinach.
Gorący dżem nakładamy do słoiczków, dobrze wycieramy brzegi słoiczków i zakręcamy nakrętką. Już w zeszłym roku polecaliśmy wam sposób na szybkie napełnianie słoiczków – z butelki od wody 5l. odcinamy górę i wykorzystujemy ją jako lejek. W ten sposób prawie nie brudzimy słoiczków. My po zakręceniu słoika obracamy go do góry dnem i dopiero po jakimś czasie pasteryzujemy przez 20min.

Przygotowaliśmy dżem z 2,2kg agrestu, wyszły nam 4 słoiki o pojemności 380ml z mocno odparowanym dżemem idealnym na kanapki. Obrazek z posta polecamy użyć jako etykietę na słoiczki! Smacznego!

Po jeszcze więcej ciekawych inspiracji zapraszamy na nasz profil na facebook’u oraz na instagramie. Możesz też znaleźć nas na tiktoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...