Boże Narodzenie na słono ryby

Śledź w śmietanie

Wygląda na to, że śledź w śmietanie zamyka serię 12 przepisów wigilijnych 🙂 Są różne wersje tego przepisu, jak zawsze 🙂 My preferujemy takiego właśnie śledzia. Dla mnie nie ma Wigilii bez śledzia w śmietanie z ziemniakami, dla niektórych to egzotyka 🙂 Przygotowanie jest banalnie proste, jak większości przepisów, które przedstawiliśmy na naszym blogu. Nim podamy przepis przypominamy jakie wigilijne potrawy przygotowaliśmy dla Was:

7. dzisiejszy przepis na śledzia w śmietanie


Zatem ostatni przepis na stół wigilijny – śledź w śmietanie. 
Po pierwsze, potrzebujemy śledzia w słonej zalewie. Musimy go najpierw wymoczyć. Następnie, gdy już ma odpowiedni smak, kroimy go w paski lub jakie lubimy kawałki. Kroimy cebulę w piórka i dodajemy do śledzia. Zalewamy śmietaną 12%. Dodajemy również do smaku sól, cukier, grubo mielony pieprz i sok z cytryny. Dodajemy stopniowo przyprawy aby uzyskać jak najlepszy smak. Możemy również dodać ocet jeżeli cytryna nie da odpowiedniej kwasowości. My dodajemy i sok z cytryny i ocet. Zostawiamy aby się trochę przegryzło. Najlepiej nie solić przy pierwszym doprawianiu bo śledź puści soki i może okazać się, że nasz śledzik będzie za słony. Podajemy z gotowanymi ziemniakami. Nie podaliśmy ilości składników bo robimy to na oko. Na dwa duże płaty śledzia przeważnie dodajemy ćwiartkę dużej cebuli, ok. 250ml śmietany, sok z z ok 1/4 – 0/5 cytryny.

To moje ulubione danie wigilijne 🙂 Lubię śledzia w śmietanie właśnie w takim wydaniu. U Ł. takiego śledzia się w domu nie jada. W przepisie tradycyjnym wygląda to trochę inaczej, ma inną konsystencję. Stosuje się również zamiast śmietany jogurt itp. Moja mama kiedyś mi zaserwowała śledzia wg przepisu z kuchni polskiej na Wigilię, do dziś chowam urazę 🙂 Pozdrowienia dla Mamy 😉 W tym roku mam nadzieję, że mi coś zostawią na pierwsze święto!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również przepis na...